Bütün işçiler Ankara’ya!

— İşçi Kardeşliği Partisi

 

İşten çıkartmalar yasaklansın!

Krizin sorumlusu bankalara el konsun!

Bu taleplerin yasalaşması için

Bütün işçiler Ankara’ya!

Sefalet şartları altında çalışmamıza rağmen kriz bahane edilerek yüzbinlercemiz daha şimdiden sokağa atılmış durumda. Ev kiralarımızı nasıl ödeyeceğiz? Çocuklarımızın okul masraflarını nasıl karşılayacağız? Bakkala olan borçlarımızı nasıl vereceğiz? Ne yiyip ne içeceğiz? Yoksa kara kışı sokakta mı karşılayacağız? Oylarımızla iktidara gelip taraftarları patronların kasasını doldurmaktan başka bir iş yapmayan hükümet uyuyor mu? “Kriz bizi etkilemez!” diyerek kimi kandırıyor? Dilenci mi olacağız? Namusumuz ve şerefimiz olan alın terimizle yaptığımız iş bize niye çok görülüyor? Bu vahşet daha ne kadar devam edecek? Hiç utanmadan Çalışma Bakanının ağzından, “biz işveren dostuyuz!” diyen hükümet daha ne kadar iktidar olmaya devam edecek?

İşten çıkartmalar yasaklansın!

Krizin sorumlusunun biz olmadığımızı herkes çok iyi biliyor. Kasalarını bizim alın terimizden çaldıklarıyla dolduranlar, lüks hayat yaşayarak milyonlarca Dolarlık düğünler yapanlar, tatillerini sefahat içinde başka ülkelerin pahalı tatil beldelerinde geçirenler ve onların adına hükümet edenler hiç utanmıyorlar mı? Biz dilenci değiliz, onların verecekleri sadakalara ihtiyacımız yok, sadece alın terimizin karşılığı olan haysiyetli bir iş istiyoruz. Bize bu işi de çok görüyorlar. Neymiş efendim krizdelermiş! Ya peki biz çalşırken bile krizde değilmiydik? Onlarınki can da bizimki ne? İşlerimizi geri istiyoruz. Patronlar ve onların hükümeti eğer ekonomiyi yönetemiyorlarsa, bıraksınlar biz yönetelim!

İlk tedbir olarak işten çıkartmaların derhal yasaklanmasını istiyoruz. İşten atılan kardeşlerimizin yeniden işe alınmalarını istiyoruz. Madem kriz de yok, o zaman biz niye sokağa atılıyoruz? Kaldı ki eğer kriz varsa da devlet bizim çalışma hakkımızı mevcut anayasaya göre bile savunmak zorunda.

Krizin sorumlusu olan bütün bankalara el konsun! Tek bir milli banka sistemine geçilsin!

Ziraat Bankası dışındaki bütün yerli yabancı bankalara el konsun! Tek bir milli banka sistemine geçilsin! Dış ticaret devlet tekeline geçsin! Sermayelerini yurt dışındaki bankalara kaçırmış olan bütün büyük patronların, bu paraları en kısa zamanda geri getirmedikleri takdirde bütün mal varlıklarına el konsun! Devlet buralardan elde edeceği gelirlerle büyük bir kamu yatırımları programı açıklasın, bunu derhal uygulamaya soksun! Görelim bakalım o zaman kimse işsiz kalıp dilencilik yapmak zorunda kalıyor mu? Görelim bakalım o zaman kimse iftar çadırlarına, ya da hükümetin tahsis edeceği kömüre ve bakliyata muhtaç kalıyor mu?

Bu taleplerimizin yasalaşması için bütün işçi örgütleri Ankara’ya yürümeli!

Krize karşı tek güvencemiz olan sendikalarımız hızla paramparça ediliyor. Daha şimdiden Türk-İş 27 bin üyesini kaybettiğini açıkladı. Sendikalı işçiler bu durumdaysa varın siz bir de sendikalı bile olmayan hatta sigortasız çalışan kardeşlerimizin ne durumda olduklarını bir düşünün. İşveren dostu hükümetin yalakalığını yapmayan işçi örgütleri Emek Platformu çerçevesinde biraraya gelerek bu taleplerinin kanunlaşması için Ankara’ya yürüyüşe geçmelidir. Bu çağrımız hükümeti destekleyen sendikaların tabanlarına da bir çağrıdır. Yok olmamak için harekete geçmek zorundayız. İşçi Kardeşliği Partisi olarak bu yolda atılan bütün adımları sonuna kadar destekleyeceğimizi dosta düşmana şimdiden ilan ederiz.