ABD’de Liman İşçileri, Kaliforniya-Oakland Limanı’nı İsrail Gemilerine Kapattı!

–Alan Benjamin ve David Walters

 

16-18 Ağustos 2014’te, ABD’de Kaliforniya’nın Oakland Limanı’nda bir işçi-halk grev hattı1 tarafından, İsrail’in Gazze’ye ve Filistin halkına saldırılarını protesto etmek için İsrail Zim şirketine2 ait Zim Piraeus adlı geminin yükleme ve boşaltma yapması engellendi. Aralarında Alameda İşçi Konseyi’nin ve SEIU 1021’in3 temsilcileri ve üyeleri ile ABD Savaşa Karşı İşçi Cephesi’nin (USLAW)4 olduğu yaklaşık 3000-5000 kişi protestoya katıldı ve ILWU 105 üyelerini de kendilerine destek vermeye çağırdılar.

Bu militan liman sendikasının geleneğine uygun şekilde6, ILWU 10 üyeleri altı vardiya boyunca, Zim Piraeus gemisi Oakland Limanı’nı terk edene kadar grev hattını kırmadı.

Bundan bir ay sonra 27 Eylül’de, Zim şirketine ait Zim Şangay gemisi için oluşturulan ikinci bir işçi-halk grev hattı, yine liman işçilerinin greve katılmasıyla birlikte dev konteynır gemisinin kargosunu boşaltmasını engellemekte oldukça etkili oldu. Bu girişimin (Ulaşım İşçileri Dayanışma Komitesi’nin önayak olduğu Zim’i Durdur Eylem Komitesi) temel taleplerinden biri “Gazze’deki ambargoyu durdurun!” idi.

16 Ağustos eylemi çağrısı: Gemiyi durdur! İsrail apartheidine son!

16 Ağustos eylemi çağrısı: Gemiyi durdur! İsrail apartheidine son!

16 Ağustos Eylemi için Çağrı

Oakland rıhtımlarındaki 16 Ağustos eylemi için 60’tan fazla örgüt tarafından imzalanan Çağrı’da şöyle diyordu:

“Gazze, Batı Şeria ve 1948 Filistin topraklarının her yerindeki Filistinliler, ırkçı İsrail’e karşı mücadelede kendi birlik-beraberliklerini gösterdiler ve on binlerce Filistinli uluslararası toplumu desteğe çağırmak için, tarihsel Filistin’in her noktasında Siyonizme direndikleri gibi ABD yapımı silahlarla donatılmış İsrail ordusuyla cesurca karşı karşıya gelerek sokaklara döküldü. Biz bu çağrıyı, Oakland Limanı’nda iş bırakmalar örgütleyerek, dok işçilerini bu çağrıya uymaya ve geçmişte olduğu gibi yine Filistin halkını yalnız bırakmamaya davet ederek yanıtlayacağız.”

zim_from_israel_to_sa

Güney Afrika’dan Gazze’ye, Ferguson’a! Zim’i durdurmak için işçi eylemi! Dayanışmanın sınırı yoktur!

“Güney Afrika’daki apartheid sırasında, ILWU işçileri 1984 yılında, Güney Afrika kargosunun San Franciso’ya boşaltılmasını engelleyerek tarih yazdı. Bu eylem, uluslararası apartheid karşıtı dayanışma ve dünya çapında yürütülen mücadele için temel bir katalizör oldu. İsrail gemisinin durdurulmasını örgütleyerek bu mirası devam ettireceğiz. Ve tıpkı Güney Afrika’da yıkıldığı gibi İsrail’de de Apartheid yıkılacak!”

“Son İsrail saldırılarının gösterdiği bir şey varsa, o da Filistin direnişinin gücü. Gazze’deki direniş, İsrail’in onu yok etmek için sürdürdüğü tüm girişimlere rağmen ayakta ve gelişiyor. Ancak şunu hiç unutmayalım ki Filistin direnişi İsrail’in son bombardımanları ile başlamadı, İsrail’in kurulduğu 1948’den beri sürüyor ve İsrail Apartheidi yıkılana kadar da sürecek!”

Çağrı; Gazze ambargosunun durdurulması, Filistin’in sömürgeci işgaline son verilmesi, bütün Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkının verilmesi ve tüm siyasi mahkûmların serbest bırakılması talepleriyle son buluyordu.

16 Ağustos eylemi açıklaması böylece 1948 sınırları içindeki Filistinlileri de kapsayan Filistin mücadelesinin birliğini vurguluyordu ve Filistin direnişinin İsrail devletinin kurulduğu 1948’e kadar gerilere gittiğini kaydediyordu. Ayrıca, bütün Filistinli mültecilerin – sadece 1967’den sonra topraklarını terk etmeye zorlananların değil – geri dönüş hakkı için çağrı yapıyordu.

 

Bir İşçi Boykotu

Bu bir işçi boykotuydu, çünkü ILWU 10’un liman işçileri birden fazla vardiya süresince grev hattını kırmayı reddetti. Ayrıca, liman işçilerinin gösterdiği gerçek bir dayanışmaydı: Hafta sonu boyunca (büyük bölümü bir-buçuk ya da iki katı fazla mesai ücreti verilen zamanda) 6 ya da daha fazla eksik vardiya, işçilerin gelirinde önemli bir miktarda kayıp anlamına geliyordu.

zim_la_workers_can_stop_apartheid_la_protest8-23-14

İşçiler Apartheidi durdurabilir!

Bu eylem çok önemliydi, öyle ki Ağustos’taki ilk halk grevinden sonra Barselona Dok İşçileri Sendikası 5 Eylül’de ILWU 10 ve ILWU 34 şubelere bir mektup göndererek “Filistin halkının hayatta kalma mücadelesine destek vermek için gerçekleştirdiğiniz bu eylem için sizi tebrik ediyoruz. İsrail hükümetinin Gazze’nin sivil halkına uyguladığı katliamı durdurmak için dayanışmanızla üzerinize düşeni yaptınız.” diyordu.

Oakland’daki başarılı 27 Eylül grev hattı, aynı şekilde uluslararası liman işçileri – bu kez Liverpool Liman İşçileri – tarafından alkışlandı. Zim’i Durdur Eylem Komitesi’ne gönderdikleri açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz:

Liverpool Liman İşçileri 27 Eylül grevini selamlar!

ILWU 10 ve Oakland halkının, İsrail hükümetinin kontrolündeki Zim şirketi gemilerine karşı gerçekleştirdikleri geçmiş ve şimdiki eylemlerini selamlıyoruz. Muhteşem eylemleri, Gazze’de soykırım ve yıkımı sürdüren İsrail apartheid rejimine bir darbe indirdi.

Çok uzun süredir, iktidardakiler İsrail’in masum Filistinli erkekler, kadınlar ve çocukları katletmesini görmezden geliyor. Şimdi Oakland direnişinde işçi hareketini ve sendikaları görüyoruz ve eylemleri tüm dünyadan liman ve dok işçileri tarafından desteklenmeli.

Dayanışmayla,

Terry Teague (Dok, Suyolları ve Vapurlar Memuru)

İsrail’in Kuzeybatı Pasifik Başkonsolosu Andy David’in, “grevi destekleyen halk ile liman işçileri arasındaki yakın işbirliği”ni kınaması ve işçilerin Zin şirketi gemilerine yükleme yapmayı reddetmesini “politik terörizm” olarak nitelendirmesi şaşırtıcı değil.7

oakland

Ulaşım İşçileri Dayanışma Komitesi pankartı: Gazze ambargosuna son ver! Kahrolsun Batı Şeria apartheid duvarı! Uluslararası işçi eylemi için!

 

  1. Protesto edilen İsrail gemisindeki malların indirilmesini engellemek üzere oluşturulan, geminin yanaşmasını ve malların indirmesini durdurmaları için greve çağırdıkları liman işçilerine destek olmak ve grev gözcülüğü yapmak için bir araya gelen eylemcilerden oluşan birlik. []
  2. İsrail nakliye şirketi Zim’in (Zim Integrated Shipping Services Co.) sahibi Sami Ofer, Türkiye kamuoyunun Tüpraş özelleştirmesi, Galataport ve Kuşadası limanı ihaleleri gibi haberlerden yakından tanıdığı bir isim. Erdoğan’ın bu ihaleler için büyük çaba harcadığı hatırlanacaktır. []
  3. SEIU 1021, Kuzey Kaliforniya’daki yerel yönetimler, kar amacı gütmeyen kurumlar, sağlık programları ve okullarda çalışan 54 binin üzerinde çalışanı temsil eden yerel örgütlenme. []
  4. ABD Savaşa Karşı İşçi Cephesi (USLAW), Ocak 2003 tarihinde George Bush’un Irak’ı savaşla tehdit etmesinin ardından sendikalar, diğer işçi örgütleri ve işçi militanları tarafından kurulan ulusal savaş karşıtı koalisyondur. Savaşın başlamasının ardından, bu koordinasyonu destekleyen kurumlar tarafından tüzüğü olan ve temsilcilerini seçen kalıcı bir yapı kuruldu. Geçen 10 yıl içinde USLAW, 165’ten fazla sendika ve emek örgütünü kapsayan bir uluslararası dayanışma ağı oluşturdu. Irak sendikalarıyla yürüttüğü dayanışma faaliyetleri ve 2005’te Irak işgaline karşı yürüttüğü kampanya sayesinde tüm dünyada bilinir oldu. []
  5. ILWU 10, ABD’deki Uluslararası Liman ve Ambar İşçileri Sendikası’nın 10 nolu şubesi. ILWU, ABD’nin Batı sahilindeki, Hawai’deki ve Alaska’daki liman işçilerini, ayrıca Hawai’deki otel işçilerini, Alaska’daki konserve işçilerini ve Batıdaki tüm ambar işçilerini temsil eden sendikadır. Sendika, 1934 yılında yaşanan, üç ay süren ve San Francisco ve Körfez bölgesinde bir genel greve yol açan Batı sahili liman grevi esnasında kuruldu. Bugün 60 yerel sendikada örgütlü 42.000’den fazla işçiyi temsil ediyor. []
  6. ILWU işçilerinin, Güney Afrika’daki apartheid (ırk ayrımcılığı) rejimini protesto etmek için 1984 yılında Güney Afrika’ya ait bir geminin San Francisco’ya indirme yapmasına engel oldu. ILWU ayrıca, Irak işgalinin hemen sonlandırılması ve tüm askerlerin geri çekilmesi talepleriyle ABD’nin Pasifik kıyısındaki bütün limanlarda greve gitti. []
  7. San Francisco Chronicle gazetesi, 20 Ağustos 2014. []